Artykuły ogólne

Swędzenie skóry głowy – wszystko co powinieneś wiedzieć

swędzenie skóry głowy

Swędzenie skóry głowy to nieprzyjemne i uporczywe uczucie, którego doświadczył niemal każdy człowiek. O ile występuje sporadycznie, nie jest powodem do niepokoju. Gorzej, jeżeli głowa swędzi często, utrudnia codzienne funkcjonowanie, występują także inne niepokojące objawy. Szacuje się, że nadmierny świąd występuje u ponad 25% całej populacji, niezależnie od płci i wieku. Co może być tego przyczyną i gdzie szukać pomocy?

Swędząca skóra głowy – przyczyny

Skóra głowy może swędzieć z wielu powodów. Część z nich jest zupełnie prozaiczna, np. źle spłukany szampon czy ugryzienie komara, część wymaga pomocy specjalisty. Długotrwały świąd może odbijać się na codziennym życiu, powodować kłopoty ze snem, skupieniem uwagi i koncentracją. Najczęściej swędzenie głowy wywołane jest chorobami skóry lub czynnikami drażniącym. Za główne powody można uznać:

 • Nadmierne przesuszenie skóry, wywołane słabym nawodnieniem organizmu lub stosowaniem nieodpowiednich preparatów pielęgnacyjnych, które zamiast nawilżać, przesuszają skórę.
 • Chorobami ogólnoustrojowymi, tj. ziarnica złośliwa, choroby nerek, żółtaczka, cukrzyca, niedoczynność tarczycy i inne zaburzenia hormonalne.
 • Chorobami dermatologicznymi, tj. atopowe zapalenie skóry, grzybica owłosionej skóry głowy, alergie.
 • Powikłaniami po niektórych chorobach zakaźnych jak półpasiec czy ospa wietrzna.
 • Chorobami pasożytniczymi, np. wszawica, świerzb.
 • Zaburzeniami psychicznymi, np. długotrwała stres, stany depresyjne, nerwice.
 • Nieznanymi przyczynami, występującymi u ponad 10% osób.

Ustalenie przyczyny nadmiernego swędzenia głowy jest bardzo trudne, często wymaga dokładnej i długiej diagnostyki. Jest to bardzo ważne, bo od przyczyny problemu zależy rodzaj leczenia. Częste swędzeniu skóry głowy towarzyszą inne objawy, tj. pęcherze, grudki w różnym kolorze, bąble, pęknięcia i łuski na skórze.

Łupież – częsta przyczyna swędzenia skóry głowy

Jedną z najczęstszych przyczyn nadmiernego swędzenia skóry głowy, jest łupież. To choroba skóry, wywołana przez drożdżaki Malassezia furfur, których nadmiar powoduje złuszczanie się naskórka oraz silny świąd. Swędząca skóra głowy i łupież mają wiele przyczyn, najczęściej są wynikiem:

 • zaburzeń hormonalnych, wywołujących nadmierne wydzielanie sebum,
 • zaburzeń immunologicznych, powodujących osłabienie organizmu i zwiększoną podatność na choroby,
 • złej diety, ubogiej w witaminy i minerały, a pełnej konserwantów i mocno przetworzonej żywności,
 • silnego stresu, który osłabia organizm,
 • niewłaściwej pielęgnacji skóry głowy i używaniu nieodpowiednich kosmetyków,
 • palenia papierosów, które powoduje nadmierne przesuszanie skóry głowy,
 • przegrzania skóry głowy, powodującego nadmierne wydzielanie sebum, swędzenie skóry i powstanie łupieżu,
 • chorób skóry, tzn. łojotokowego zapalenia skóry, egzemy, łuszczycy i atopowego zapalenie skóry.

Inne przyczyny swędzenia skóry głowy

Grzybica to druga po łupieżu przyczyna nadmiernego swędzenia skóry głowy i wypadania włosów. Chorobę wywołują grzyby pochodzenia ludzkiego. Jest często przyczyną swędzenia skóry na głowie u dzieci, które zarażają się w szkołach i przedszkolach. Oprócz świądu występuje również pieczenie, złuszczanie się naskórka oraz wypadanie włosów. W przypadku grzybicy, swędzenie skóry głowy występuje w jednym miejscu, np. z tyłu lub tylko na czubku. Łuszczyca również powoduje problemy z nadmiernym swędzeniem głowy. Można ją rozpoznać po występujących na owłosionej skórze głowy zaczerwienionych zmianach i jasnych łuskach. Bardzo często swędząca skóra jest objawem alergicznym, występuje jako reakcja na szampon, odżywkę lub środki koloryzujące i może mieć różne nasilenie. Swędzenie skóry głowy może być również reakcją alergiczną po zjedzeniu uczulającego pokarmu lub wypraniu czapki w nieodpowiednim proszku.

Wpływ zabiegów pielęgnacyjnych na świąd skóry głowy 

Wiele osób, które skarżą się na świąd skóry głowy, nieprawidłowo wykonuje zabiegi pielęgnacyjne. Problem jest często wynikiem stosowania produktów, zawierających sztuczne substancje, PEGI, SLS, silikony i barwniki, które wpływają drażniąco, szczególnie na wrażliwą skórę. Wiele osób niedokładnie spłukuje środki myjące, które osiadają na włosach i powodują przykre konsekwencje. Przyczyną może być również nakładanie odżywki zbyt wysoko, nawet przy samej głowie. Świąd często jest wynikiem często stosowania suszarki lub prostownicy, które mocno przesuszą włosy.

Przewlekły świąd skóry głowy- powikłania

Swędzenie skóry głowy jest nie tylko bardzo uciążliwe, znacząco pogarsza komfort życia, ale również może doprowadzić do nieprzyjemnych powikłań. Do głównych z nich należą:

 • rany na owłosionej skórze głowy, prowadzące do powstania infekcji bakteryjnych oraz blizn,
 • zapalenia mieszków włosowych, powodującego głębokie zakażenie bakteryjne,
 • bezsenności, która wpływa na funkcjonowanie w ciągu dnia, często powoduje pogorszenia samopoczucia oraz zły stan psychiczny,
 • nadmierna nerwowość i brak możliwości skupienia się na pracy czy nauce.

Jak pozbyć się świądu skóry głowy?

Leczenie nadmiernie swędzącej skóry głowy jest zależne od przyczyny problemu. Bardzo ważne, aby ustalić, czy problem wynika z choroby, czy jest wynikiem złej pielęgnacji lub innych czynników drażniących. W przypadku zdiagnozowania choroby niezbędne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. W zależności od nasilania objawów mogą to być środki dostępne bez recepty lub leki zapisane przez lekarza. Czasami niezbędne są antybiotyki, które pomogą pozbyć się bakterii. Najlepiej udać się do lekarza dermatologa, który przeprowadzi wywiad, obejrzy skórę głowy i w razie potrzeby skieruje na dodatkowe badania. Trafna diagnoza pomoże szybko pozbyć się uporczywego swędzenia.

Farmakologiczne metody leczenia swędzącej skóry głowy

Znanymi od dawna składnikami, które mają działanie znieczulające i zmniejszając podrażnienia skóry, są mentol i kamfora. Mogą być stosowane w postaci maści, kremów, płynów lub sprayu. Świąd skóry głowy często wywołany jest przez alergie, dlatego w celu pozbycia się problemu stosuje się leki przeciwhistaminowe. Inne popularne środki to glikokortykosteroidy, które mogą być stosowane miejscowo, w postaci maści, wcierek czy szamponów lub doustnie. W niektórych przypadkach leczenie opiera się na podawaniu sterydów. Substancją aktywną najczęściej stosowaną w leczeniu świądu, wywołanego łupieżem, jest ketokonazol, rzadziej klimbazol, pirokton olaminy, cyklopiroks. Aby preparaty zadziałały, należy używać ich regularnie, co 2-3 dni, przez co najmniej miesiąc. Ważne, aby pozostały na głowie przez kilka minut, dzięki temu substancja aktywna będzie mogła wniknąć w głąb skóry. Inną metodą leczenia świądu skóry głowy jest stosowanie preparatów przeciwłojotokowych, które ograniczają wydzielanie sebum, zmieszają namnażanie się drożdżaków oraz pomagają pozbyć się uporczywego swędzenia.

Swędzenie skóry głowy – domowe sposoby

Oprócz leczenia farmakologicznego, świąd skóry głowy można próbować usunąć domowymi sposobami. W wielu przypadkach są bardzo skuteczne i pomagają usunąć przykre objawy. Pomocny mogą być:

 • Ziołowe płukanki, np. z pokrzywy, cytryny, kozieradki, szałwii, które ograniczają przetłuszczanie się głowy i ograniczają wydzielanie sebum,
 • Odpowiednia pielęgnacja, polegająca na ograniczeniu silnie działających środków do stylizacji włosów. Do suszenia włosów należy używać suszarki z chłodnym nawiewem.
 • Częste mycie głowy, najlepiej szamponami hipoalergicznymi lub innymi, o łagodnym, naturalnym składzie i właściwościach nawilżających,
 • Peelingi lub maski z dostatkiem sody oczyszczonej, która ma działanie przeciwświądowe oraz przeciwzapalne,
 • Maska z banana, która nawilża i łagodzi stany zapalne, wystukujące na skórze głowy,
 • Spray z octu jabłkowego, który koi skórę głowy i ogranicza łuszczenie się naskórka.

Swędzenie skóry głowy to duży problem, ale są sposoby, aby się go pozbyć. Bardzo ważne jest znalezienie przyczyny problemu, bo dzięki temu można określić, co robić, gdy swędzi skóra głowy. W przypadku wystąpienia świądu, nie warto zwlekać, tylko niezwłocznie skonsultować problem z lekarzem oraz zmienić sposób pielęgnacji skóry głowy.

Może Ci się spodobać:

Brak komentarzy

  Napisz komentarz