Najwazniejsze informacje na początek

Dlaczego im wcześniej zaczniesz leczenie łysienia tym lepiej?

Cześć

W ramach pierwszego wpisu chciałbym omówić jeden z głównych problemów związanych z wypadaniem włosów u mężczyzn. Postępujące łysienie jest odwracalne w jakimś stopniu, ale dużo łatwiej jest zatrzymać na głowie to co już mamy, niż przywrócić włosy w miejscach w których ich już nie ma (choć to też możliwe- o tym później).

Czym jest łysienie?

Tutaj odsyłam do wiki bo ten blog nie jest miejscem w którym znajdziesz opisy haseł do krzyżówki.

Skala Norwood

U każdego z nas, proces ten przebiega w różnym tempie, rozpoczyna się w innym okresie życia, lecz przebiega zawsze w ten sam sposób. Dla potrzeb medycyny korzysta się z tzw. Skali Norwood

Skala Norwood w łysieniu typu męskiego

Skala Norwood - łysienie typu męskiego

Zależnie od tego na którym etapie jesteśmy, różnią się na szanse na uzyskanie poprawy stanu istniejących włosów, oraz odrostu w miejscach dotkniętych łysieniem.

Aby zrozumieć genezę łysienia typu męskiego należy zrozumieć co je powoduje, a wbrew pozorom nie jest to testosteron, choć często można to usłyszeć ”łysiejesz bo masz mnóstwo testosteronu” – jest to mit.

DHT -Dihydrotestosteron

jest to pochodna testosteronu, odpowiedzialna w okresie płodowym za wytworzenie się twoich męskich cech płciowych, a w późniejszym okresie życia wywołuje nasilony wzrost owłosienia na ciele, oraz uszkadza cebulki włosowe na skórze głowy.

Osoby dotknięte problem łysienia typu męskiego, z uwagi na uwarunkowania genetyczne borykają się z

  1. a) Nietolerancją organizmu na DHT (Możesz mieć DHT w normie dla populacji, ale mimo tego tracić włosy)
  2. b) Problemami z rozkładaniem DHT. Organizm się go nie pozbywa, przez co masz go zbyt wiele.Nadmiar DHT uszkadza cebulki włosów doprowadzając do ich umierania. W efekcie otrzymujesz więc łysy placek w miejscu dawnej czupryny.

Obecnie stosowane terapie na łysienie

ograniczają się w praktyce do dwóch elementów:

  1. Wzmocnienie włosów i cebulek, zniwelowanie negatywnego oddziaływania DHT
  2. Obniżenie poziomu DHT w celu usunięcia/zredukowania przyczyny problemu.

Sama kuracja numer dwa jest w stanie pomóc w ogólnym stanie twojej głowy, natomiast sama kuracja numer jeden nie powstrzyma łysienia. Ono będzie postępować. Stąd bardzo często słychać głosy, że z łysieniem nic nie da się zrobić, i tak musi nastąpić. Ja się z tym nie zgadzam.

Odpowiadając na pytanie w tytule- im mniej mieszków włosowych obumarło tym prościej będzie odzyskać włosy, i utrzymać te istniejące. Jednocześnie to że włos nie rośnie,  nie musi świadczyć o tym że mieszek już nie żyje. Czasami wytrzymuje nawet kilka lat w stanie ”hibernacji”).

W kolejnych wpisach rozwijać będę temat terapii łysienia. Istniejące na rynku metody obniżenia poziomu DHT, poprawy kondycji włosów, maskowania łysienia, oraz metod chirurgicznych.

Stay tuned.

 

W oczekiwaniu na nowy artykuł polecam poczytać hairlosstalka

Może Ci się spodobać:

Brak komentarzy

    Napisz komentarz